Boek
Macht is een beladen term, vaak geassocieerd met begrippen als 'vechten' en 'conflicten'. In de organisatiepsychologie duidt deze term vooral op het feit dat er verschillen zijn in posities. Die posities worden in een organisatie bepaald door de bevoegdheden en daarmee samenhangende verantwoordelijkheden. De hoogst verantwoordelijke in een organisatie heeft de meeste bevoegdheden en dus de grootste macht.
Maar wie bepaalt er nou de gang van zaken in een onderneming en wie heeft de zeggenschap: de directie, de aandeelhouders of zijn er nog andere partijen? Er wordt namelijk ook invloed op de besluitvorming uitgeoefend zonder het gebruik van formele macht, maar door het bestaan van procedures, afspraken en informeel overleg. Een ervaren OR grijpt al die vormen aan om haar belangen te verdedigen. De OR doet dus van harte mee aan beïnvloeding van de besluitvorming. De Wet op de ondernemingsraden (WOR) geeft de formele positie aan die de OR inneemt tussen de partijen in een onderneming. Maar de beïnvloeding van besluiten vindt vooral plaats door in de praktijk, vanuit de positie van de OR, het spel bekwaam te spelen. In deze aflevering leert u welke macht en invloed de OR heeft.
Deze aflevering bevat een extra, inleidende cd die in vogelvlucht ingaat op de vele thema's die in en rondom de ondernemingsraad spelen: de OR in vogelvlucht.
De OR in vogelvlucht (± 67 min.)
1 Inleiding
2 Macht en invloed van de OR
3 De visie van werkgevers, professionals en vakbonden
4 De wet op de ondernemingsraden (WOR)
5 Het instellen van de OR
6 Faciliteiten en rechten
7 Het overleg
8 Advies- en instemmingsrecht
9 De relatie met de bestuurder, de achterban en de HR-manager
10 Afsluiting
Macht en invloed (± 61 min.)
1 Inleiding
2 Politieke macht
3 Macht en de leider
4 Medezeggenschap
5 Het wettelijk kader
6 Rechten van de OR bij benoeming en ontslag
7 De macht van het management
8 Het machts(on)evenwicht in de praktijk
9 Het gebruik van macht door de OR
10 Het gebruiken van invloed zonder macht
11 Meer macht voor de OR in de nieuwe WOR?
12 Afsluiting
«
Boeklezers.nl is een netwerk voor sociaal lezen. Wij helpen lezers nieuwe boeken en schrijvers ontdekken, en brengen lezers met elkaar en schrijvers in contact. Meer lezen »
Er zijn nog geen berichten geplaatst op het prikbord van Macht en Invloed / De OR in vogelvlucht.