Welkom op Boeklezers.nl

Boeklezers.nl is een netwerk voor sociaal lezen. Wij helpen lezers nieuwe boeken en schrijvers ontdekken, en brengen lezers met elkaar en schrijvers in contact. Meer lezen »

Meedoen

Dagboek van een hufter

- Dagboek van een hufter
 
 
 
 
 
(5)

Je hebt goed, beter, best ofwel ‘Weg van Lila’, ‘Vaderstad’, ‘Dagboek van een hufter’. Wat maakt Patrick van Rhijn met ieder nieuw boek een reuzenstap voorwaarts! Ik heb ‘Dagboek van een hufter’ gelezen als een hongerige wolf. Dat korte hoofdstukken werken heb ik aan dit boek wel gemerkt. Als de spanning maar strak over eind blijft. En dat heeft Patrick van Rhijn goed uitgewerkt. Dit hartverscheurend drieluik verteld over het leven van Sjors van Lingen. Een persoon die een gruwelijk geheim met zich mee draagt.
In deel één lees je de Sjors van nu en hoe hij probeert te leven met een worsteling van zijn gestolen jeugd. De daaruit ontstane beelden over vrouwen en zijn verknipte denkvermogen maken hem een sociaal onhandig persoon. Voornamelijk bij het vrouwelijk schoon. Toch lukt het hem, na diverse dates, een relatie op te bouwen met ene Sacha. Stukje bij beetje groeien deze twee personen dichterbij. Sacha vertelt en Sjors vraagt veel over haar leven. Dat komt Sjors goed uit, hoe meer Sacha verteld des te minder hij moet graven in zijn herinneringen. In tussen word er besloten dat ze samen gaan wonen. En als blijkt dat Sacha zwanger is, brand zij van nieuwsgierigheid over het leven van Sjors. Die nog steeds zwijgt over zijn verleden. Zelfs nadat Sacha Sjors wijst op een doos van hem. Hierin zitten spullen van vroeger. Die vond ze op zolder bij hem nadat ze haar spulletjes aan het opruimen was. Maar als Sjors dan nog zwijgt als het graf. Word Sacha het allemaal te veel en ze besluit de relatie voorlopig te eindigen. Zodat Sjors opzoek kan gaan naar wie hij werkelijk is en daar over eerlijk kan zijn.
Deel twee was even een omslag. Omdat deel één spannend eindigt zit je helemaal in het verhaal en ben je benieuwd hoe het verder gaat. Deel twee verteld over de jeugd van Sjors. Kleine Sjors die iedere dag smachtend zit te wachten tot dat mama thuis komt. Maar mama zal nooit meer thuis komen… Zijn ouders zijn gescheiden. Een foto van zijn moeder is het enige waar Sjors zich aan vast kan klampen, voornamelijk als papa kwaad is. En dat gebeurt nogal vaak, vader is namelijk alcoholist en verdrinkt zijn leven. En als paps het op zijn heupen heeft slaat hij zijn zoon of stopt hem urenlang in een donkere meterkast, de bruut! Sjors heeft naast de foto van mama nog een andere vlucht als het hem thuis allemaal teveel word. Feline een klasgenootje en net zoals Sjors één van de rustigste uit de klas. Sjors en Feline trekken veel met elkaar op. Maken denkbeeldige foto’s van special momenten of plaatsen. Hun vriendschapsrelatie is zo sterk dat je bijna zou denken dat het een liefdesrelatie is. Maar als Sjors met de verkeerde jongens om gaat en toe treed in die club. Ziet Feline haar vriendschap achter uit gaan met Sjors. Als ze ook nog misbruikt word door de overige jongens, komt Sjors er achter dat hij verkeerd bezig is. Met dit tweede deel word ook de proloog waar mee het boek begint duidelijk. Feline is op een dag nergens meer te vinden. Als Sjors haar gaat zoeken ziet hij bij de kerk de gruwelijke realiteit. Feline is het allemaal te veel geworden en heeft zich van het leven willen beroven.
Deel drie begint waar deel één eindigt en het is gemakkelijk om weer terug te keren naar die tijd in het boek. Sjors eindigde in deel één in een negatieve spiraal waar door hij in de cel is beland. Als hij naar huis mag is hij gebroken. Thuis aangekomen valt hij in woelige slaap en schrikt wakker als Sacha naast hem zit. Sacha walgt van haar vriend en is er helemaal klaar mee. Haar bloed kookt van woede en ze wil weten wie de hufter is die de vader van haar kind word. Sjors doet zijn verhaal, Sacha smelt een beetje. Maar haar besluit staat vast, nadat ze het verhaal heeft gehoord. Gaat ze terug naar haar andere woonruimte. Sjors word het allemaal te veel, hij heeft er genoeg van en wil zijn verleden afsluiten. Om zo zijn Sacha en het kindje terug te winnen. Met goedkeuring van Sacha mag Sjors het proces van de geboorte wel mee maken. Om zo ook Sacha te steunen in deze periode. Want er zijn complicaties met het kindje. In het ziekenhuis proberen ze dit te verhelpen. En thuis wil Sacha alternatieve geneeswijzing uit proberen. Alles om haar baby gezond op de wereld te zetten. Als Sjors alleen thuis is pakt hij de doos van zijn jeugd van zolder. Hij vind herinneringen van vroeger en een brief. Deze brief is afkomstig van een psychiatrisch gasthuis geschreven door een verpleegkundige. Die verteld dat zijn vader ernstig ziek is en niet lang meer heeft. Een tweede bezoek aan het ziekenhuis om de zwangerschapscompilatie te laten verhelpen wil lukken. Eindelijk komt er wat meer zonnestraal achter de donkere wolken vandaan. Hier door bloeit de relatie tussen Sjors en Sacha stukje bij beetje op. Tenminste nadat Sacha overstuur bij Sjors voor de deur staat om te zeggen dat het zwangerschapsprobleem terug is gekomen. Als Sjors Sacha gekalmeerd heeft en ze samen op de bank zitten laait de romantiek meer en meer op. Ze leven weer met elkaar en werken aan een stevige relatie. Dat word ondersteund door de geboorte van het kindje. Dol gelukkig nemen ze de tijd om op bezoek te gaan naar het psychiatrische gasthuis. Waar papa Herman ligt te wachten tot het zijn tijd is. Maar bij het zien van het kindje van zijn eigen zoon leeft hij zelfs een beetje op. Dan besluit Sjors nog eenmaal terug te gaan naar zijn jeugd. En zoekt de plek op waar Feline van de kerk sprong. En hoe moeilijk dat moment ook is, is hij tevreden dat hij hier staat. Hij maakt nog eenmaal een denkbeeldige foto met in gedachte dat Feline zijn echte eerste liefde was en blijft.

Meer recensies